Miért nehéz megállni egy pohárnál? – Szakember válaszol, hányféle típusa lehet az alkoholizmusnak
A száraz november kihívás segíthet felismerni a problémás ivás jeleit, és előmozdíthatja a józanság melletti elköteleződést.
“Megtanulja az ember, hogy a tudás nem az, hogy minden szellemit birtokol és mindent elmond, hanem az, hogy többet tudunk, de kevesebbet mondunk a béke kedvéért.” (Várszegi Asztrik) /cit: A Megajándékozott. 75.old/
"Minden jó ember szívében megleled az Istent" (Seneca)
"Minden emberi lélek halhatatlan, ám az igazak lelke nem csak halhatatlan hanem isteni is egyben"
(Szokrátésznek tulajdonított mondás)
Három család, három súlyosan autista, értelmi fogyatékos fiú. Mindhárom agresszív, bántja a szüleit, van, ahol naponta. Nincs intézmény, amely fogadná őket, majd csak akkor, ha nem lesz erőszakos. A szülők féltik a kisebbik testvért, sorfalat állnak, hogy el tudjon menni WC-re. És féltik egymást is. Volt, hogy a gyereket a pszichiátriára, a nevelőapját a sürgősségire kellett vinni egy roham után. Az intézményrendszer cserben hagy, ezért önként adják a gyereküket állami gondozásba. De addig is túl kell élni valahogy. Eszter, Zoltán, Alíz és Lilla története
Miközben az utóbbi 35 évben az antidepresszívumok forgalma tizenkétszeresére nőtt, európai összehasonlításban még mindig viszonylag kevesen szednek hangulatjavítókat idehaza. Tény: az öngyilkosságok száma világszerte csökken, ez pedig főként az egyre hatékonyabb gyógyszereknek tudható be. Itt van az ősz, s vele a depresszió szezonja.
https://magyarnarancs.hu/tudomany/gyogyul-majd-visszater-271920
Az elmúlt években egyre többen fordulnak pszichológushoz, hogy mentális egészségüket megőrizzék, ám a magánrendelők árai az egekbe szöktek. Hogyan választhatjuk ki a legjobb ár-érték arányú szolgáltatást, és milyen lehetőségeink vannak a közegészségügyben? Cikkünkben a pszichológiai szolgáltatások piacát térképezzük fel, és segítünk megtalálni a legjobb megoldást, azoknak, akik ilyen irányú segítségre szorulnak.
A magnéziumot rengetegen szedik és ismerik Magyarországon, jótékony hatásai széles körben ismertek. A magnézium továbbá az étrend-kiegészítőkben is az egyik leggyakrabban alkalmazott összetevő a vitaminok és a kalcium mellett. Azt azonban kevesen tudják, hogy nem mindegy, mikor, hogyan és mekkora adagban fogyasztják a magnéziumot ahhoz, hogy hatása is legyen, fel tudjon szívódni. Ugyanis sok más ásványi anyaggal szemben a magnézium szedésénél erre különösen figyelni kell. Sokan hiába szedik be a drága tablettákat, az nem hasznosul a szervezetükben.
https://www.penzcentrum.hu/egeszseg/20241020/megdolt-a-legnagyobb-magnezium-tevhit-igy-hiaba-szeded-a-draga-pirulakat-sulyos-kovetkezmenye-is-lehet-1158062#
Majdnem egy évvel Matthew Perry (Chandler a Jóbarátokból) halála után öt embert vádoltak meg a színész halálával összefüggésben, közöttük orvosokat, akik illegálisan írtak fel neki ketamint. A ketaminról az emberek többségének a lónyugtató szer jut eszébe, pedig már a múlt század közepe óta használják emberen is – orvosilag indokoltan és visszaélésszerűen egyaránt. Sőt, az utóbbi időszakban afféle hájp alakult ki a szer körül, mivel hatékonyan csökkenti a depresszív tüneteket. Viszont pszichedelikus hatásai, addiktív mivolta és hosszú távú hatásainak ismeretlensége miatt az orvosi közösség – valószínűleg jogosan – idegenkedik tőle.
A Nature-ben közölték azt a kutatást, ami rávilágít a depresszió kialakulásának egy lehetséges okára. A New York-i Weill Cornell Medicine munkatársa, Charles Lynch, a kutatás társszerzője a Guardiannek elmondta, hogy a vizsgálataik szerint a frontostriatális rendszer kiterjedtsége nagyobb a depresszióval élők agyában, mint azoknál, akik nem szenvednek a mentális betegség tüneteitől.
Az autizmus diagnosztizálására eddig használt mérőeszközök nem elég szenzitívek a nőket érintő rendellenességek felfedésére. Ennek megváltoztatásában, valamint a személyre szabott terápia megvalósításában is segíthet az a komplex kutatás, amely a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban (TTK) indul szeptemberben. Ennek során azt is vizsgálják majd, hogy a nőket érintő anorexia és az autizmus között milyen összefüggés van - tájékoztatta a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) az MTI-t szerdán.
Egy friss tanulmány szerint a helyes táplálkozást és a megfelelő mennyiségű testmozgást elősegítő életmód-terápia ugyanolyan hatékony lehet a közepes erősségű depresszió kezelésében, mint a hagyományos pszichoterápia. A kutatók azonban nem javasolják, hogy az eddig pszichológus segítségét igénybe vevő betegek önmaguk próbáljanak megbirkózni a problémával, szerintük az ideális az lenne, ha mindenki számára elérhető lenne az életmód- és pszichoterápia is - írja a The Guardian.