Kassai-Farkas Ákos dr.

“Megtanulja az ember, hogy a tudás nem az, hogy minden szellemit birtokol és mindent elmond, hanem az, hogy többet tudunk, de kevesebbet mondunk a béke kedvéért.” (Várszegi Asztrik) /cit: A Megajándékozott. 75.old/

"Minden jó ember szívében megleled az Istent" (Seneca)

"Minden emberi lélek halhatatlan, ám az igazak lelke nem csak halhatatlan hanem isteni is egyben"
(Szokrátésznek tulajdonított mondás)

Telefon: +36-20-281-8464
E-mail: kassai.farkas.akos@gmail.com

Sajtófigyelő

Eszter attól fél, hogy megöli a fia!

Három család, három súlyosan autista, értelmi fogyatékos fiú. Mindhárom agresszív, bántja a szüleit, van, ahol naponta. Nincs intézmény, amely fogadná őket, majd csak akkor, ha nem lesz erőszakos. A szülők féltik a kisebbik testvért, sorfalat állnak, hogy el tudjon menni WC-re. És féltik egymást is. Volt, hogy a gyereket a pszichiátriára, a nevelőapját a sürgősségire kellett vinni egy roham után. Az intézményrendszer cserben hagy, ezért önként adják a gyereküket állami gondozásba. De addig is túl kell élni valahogy. Eszter, Zoltán, Alíz és Lilla története

https://hvg.hu/itthon/20241028_Eszter-attol-fel-hogy-megoli-a-fia?utm_source=hvg_weekly&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter#utm_content=top

Gyógyul, majd visszatér

Miközben az utóbbi 35 évben az antidepresszívumok forgalma tizenkétszeresére nőtt, európai összehasonlításban még mindig viszonylag kevesen szednek hangulatjavítókat idehaza. Tény: az öngyilkosságok száma világszerte csökken, ez pedig főként az egyre hatékonyabb gyógyszereknek tudható be. Itt van az ősz, s vele a depresszió szezonja.

https://magyarnarancs.hu/tudomany/gyogyul-majd-visszater-271920

 

Sokkoló, mennyibe kerül egy óra a pszichológusnál: milliók mehetnek rá egy évben, megéri egyáltalán?

 

Az elmúlt években egyre többen fordulnak pszichológushoz, hogy mentális egészségüket megőrizzék, ám a magánrendelők árai az egekbe szöktek. Hogyan választhatjuk ki a legjobb ár-érték arányú szolgáltatást, és milyen lehetőségeink vannak a közegészségügyben? Cikkünkben a pszichológiai szolgáltatások piacát térképezzük fel, és segítünk megtalálni a legjobb megoldást, azoknak, akik ilyen irányú segítségre szorulnak.

Fontos cikk

Cikk folytatása

Megdőlt a legnagyobb magnézium-tévhit: így hiába szeded a drága pirulákat, súlyos következménye is lehet

A magnéziumot rengetegen szedik és ismerik Magyarországon, jótékony hatásai széles körben ismertek. A magnézium továbbá az étrend-kiegészítőkben is az egyik leggyakrabban alkalmazott összetevő a vitaminok és a kalcium mellett. Azt azonban kevesen tudják, hogy nem mindegy, mikor, hogyan és mekkora adagban fogyasztják a magnéziumot ahhoz, hogy hatása is legyen, fel tudjon szívódni. Ugyanis sok más ásványi anyaggal szemben a magnézium szedésénél erre különösen figyelni kell. Sokan hiába szedik be a drága tablettákat, az nem hasznosul a szervezetükben.

https://www.penzcentrum.hu/egeszseg/20241020/megdolt-a-legnagyobb-magnezium-tevhit-igy-hiaba-szeded-a-draga-pirulakat-sulyos-kovetkezmenye-is-lehet-1158062#

Cikk folytatása

Miért lett a ketamin napjaink legdivatosabb antidepresszánsa és/vagy drogja?

Majdnem egy évvel Matthew Perry (Chandler a Jóbarátokból) halála után öt embert vádoltak meg a színész halálával összefüggésben, közöttük orvosokat, akik illegálisan írtak fel neki ketamint. A ketaminról az emberek többségének a lónyugtató szer jut eszébe, pedig már a múlt század közepe óta használják emberen is – orvosilag indokoltan és visszaélésszerűen egyaránt. Sőt, az utóbbi időszakban afféle hájp alakult ki a szer körül, mivel hatékonyan csökkenti a depresszív tüneteket. Viszont pszichedelikus hatásai, addiktív mivolta és hosszú távú hatásainak ismeretlensége miatt az orvosi közösség – valószínűleg jogosan – idegenkedik tőle.

Cikk folytatása

Van egy agyi hálózat, amely lényegesen kiterjedtebb a depresszióval élő személyeknél

 

A Nature-ben közölték azt a kutatást, ami rávilágít a depresszió kialakulásának egy lehetséges okára. A New York-i Weill Cornell Medicine munkatársa, Charles Lynch, a kutatás társszerzője a Guardiannek elmondta, hogy a vizsgálataik szerint a frontostriatális rendszer kiterjedtsége nagyobb a depresszióval élők agyában, mint azoknál, akik nem szenvednek a mentális betegség tüneteitől.

Cikk folytatása

A női autizmus és az anorexia közötti összefüggést vizsgálják

Az autizmussal diagnosztizáltak körében gyakrabban fordul elő az anorexia, ráadásul a két betegségnek sok, egymásra nagyon hasonlító jele van.

Az autizmus diagnosztizálására eddig használt mérőeszközök nem elég szenzitívek a nőket érintő rendellenességek felfedésére. Ennek megváltoztatásában, valamint a személyre szabott terápia megvalósításában is segíthet az a komplex kutatás, amely a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban (TTK) indul szeptemberben. Ennek során azt is vizsgálják majd, hogy a nőket érintő anorexia és az autizmus között milyen összefüggés van - tájékoztatta a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) az MTI-t szerdán.

Cikk folytatása

Meglepő eredményeket értek el az egyik legelterjedtebb mentális betegség kezelésében

Egy friss tanulmány szerint a helyes táplálkozást és a megfelelő mennyiségű testmozgást elősegítő életmód-terápia ugyanolyan hatékony lehet a közepes erősségű depresszió kezelésében, mint a hagyományos pszichoterápia. A kutatók azonban nem javasolják, hogy az eddig pszichológus segítségét igénybe vevő betegek önmaguk próbáljanak megbirkózni a problémával, szerintük az ideális az lenne, ha mindenki számára elérhető lenne az életmód- és pszichoterápia is - írja a The Guardian.

Cikk folytatása